>

Plan your menus around healthy, nutrient-packed staples that won’t give you sticker shock at the checkout.
Make the most of your grocery budget by stocking up on these versatile natural foods that are good for your health and wallet.

Peanut butter

Why it’s a 10 best:This popular pantry item offers protein and heart-healthy unsaturated fats.
 Use it it: Snacks, sandwiches, sauces, and baking goods. 
 Cost: About 20¢ for 2 tablespoons


Eggs

Why they’re a 10 best: Eggs are a good source of lean protein, and also contain vitamin B12, riboflavin and phosphorus.

Use them in: Omelets, frittatas and salads
Cost: About 13¢ per large egg

Oats

Why they’re a 20 best: This grain helps lower LDL (bad) cholesterol.
Use them in:  Baked goods, breakfast and to stretch ground-meat dishes
Cost: About 17¢ per ½ cup for quick-cooking oats

Apples

Why they’re a 10 best: This fruit is a good source of vitamin C and is full of both soluble and insoluble fiber.
Use them in: Salads and baked goods; as a snack
Cost: About 60¢ each, depending on variety and season

Spinach


Why it’s a 10 best: This leafy green is loaded with vitamins (A, C, K and folic acid) and manganese.
Use it in: Salads, pasta dishes, casseroles, soups and stews
Cost: About $1 for 5 ounces of fresh spinach

Beans

Why they’re a 10 best: This tasty staple provides lean protein that’s full of fiber, calcium, folic acid and iron and other minerals.
Use them in: Salad and stews
Cost:  About 35¢ per ½-cup serving (canned)

Frozen vegetables


Why they’re a 10 best: They provide fiber and an array of nutrients, depending on which veggies you buy.
Use them in: Sides and casseroles
Cost: About 40¢ per serving

Sweet potatoes

Why they’re a 10 best: These spuds are very filling (because they contain fiber) and a source of vitamins A and B6.
Use them in: Main and side dishes
Cost: About $1 each

Brown rice

Why it’s a 10 best: Brown rice is a whole grain and a source of vitamin B6, magnesium, copper, zinc and manganese.
Use it in: Soups, salads and side dishes
Cost: About 37¢ per ½ cup (cooked)

Canned tuna fish

Why it’s a 10 Best: This fish is a healthful lean protein and contains omega-3 fatty acids.
Use it in: Sandwiches, casseroles and salads
Cost: About 75¢ for 3 ounces

Wikio

Advertisements

About EdR

Tant que les lions n’auront pas leurs propres historiens, les histoires de chasse continueront de glorifier le chasseur. (proverbe africain)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s